مروری بر بهترین ویژگی‌ها و عملکرد آنتی ویروس نود32
مروری بر بهترین ویژگی‌ها و عملکرد آنتی ویروس نود32
۱۴۰۲-۰۵-۲۸
EDR چیست و چگونه کار می کند؟
EDR چیست و چگونه کار می کند؟
۱۴۰۲-۰۶-۱۶

پایان پشتیبانی ویندوز 10 و تاثیر آن بر عملکرد آنتی ویروس ESET

در تاریخ 10 ژانویه 2023 شرکت ماکروسافت اعلام کرد از سیستم عامل Windows 10 پشتیبانی نمی‌کند و این سیستم عامل از 14 اکتبر 2025 به روزرسانی‌های امنیتی و ویژگی‌هایی جدید را دریافت نمی‌کند. همچنین مایکروسافت بر روی پشتیبانی از محصول جدیدتر خود، ویندوز 11، تمرکز خواهد کرد. اگر از ویندوز 10 استفاده می‌کنید، باید در نظر بگیرید که سیستم عامل خود را به ویندوز 11 ارتقا دهید تا از پشتیبانی امنیتی و ویژگی‌های جدید آن بهره‌مند شوید. 
استفاده از فناوری‌های غیرقابل پشتیبانی (Unsupported Tech) می‌تواند خطرات امنیتی جدی را به همراه داشته باشد. به طور کلی، نرم‌افزارهای به‌روزرسانی نشده و قدیمی، به هکرها و مجرمان سایبری این امکان را می‌دهند تا به سیستم‌ها نفوذ کنند.

پایان پشتیبانی ویندوز 10 و تاثیر آن بر عملکرد آنتی ویروس ESET

همچنین باید این نکته را بپذیریم که امنیت رایانه‌های ما توسط دو طرف تامین می‌شود: طرف اول، سازنده سیستم‌عامل (در این مورد مایکروسافت) و طرف دوم، فروشنده امنیتی است. در پلتفرم‌های قدیمی، یا به‌روزرسانی‌های امنیتی محدودی وجود دارد یا اصلاً وجود ندارد. این شامل ویندوز XP، ویستا، 7 و 8.1 می‌شود. با وجود نقص‌های بسیار بزرگ در این سیستم عامل‌ها، در حال حاضر میلیون‌ها نفر در حال استفاده از این پلتفرم‌های قدیمی هستند.
بنابراین، اگر از فناوری‌های قدیمی یا غیرقابل پشتیبانی استفاده می‌کنید، در معرض خطر جدی قرار دارید. مهم است که سیستم‌های خود را به‌روز نگه دارید و از نرم‌افزارهای امنیتی معتبر استفاده کنید تا از خود در برابر حملات سایبری محافظت کنید.

هنگامی که نرم افزارها و سیستم‌ها به‌روزرسانی نمی‌شوند، محدودیت‌های عملکردی نرم‌افزار، راهی را برای دستکاری‌های مجرمانه باز می‌کند و این موضوع بسیار نگران کننده خواهد بود.

دلایل عدم به روز رسانی نرم افزار برای ارائه دهندگان:

 • وجود نرم‌افزارهای قدیمی با معماری پیچیده بر روی سیستم عامل
 • دشوار بودن کارکرد یک نرم‌افزار با کد و استانداردهای سخت‌افزاری جدید

بنابراین، بیایید نگاهی به یکی از مهم ترین تاثیراتی که End Of Life شدن سیستم عامل در امنیت دارد، بیندازیم.

تاثیر استفاده از ویندوز 10 پس از پایان پشتیبانی بر آنتی ویروس ایست (ESET)

آخرین نسخه ویندوز 10 در پاییز 2022 منتشر شد. همانطور که در هر نسخه قبلی سیستم عامل، محصولات ESET باید برای ارائه حداکثر حفاظت و کارکرد کامل اصلاح می‌شدند. با توجه به اینکه مایکروسافت تاریخ پایان دوره پشتیبانی اصلی خود‌، به ویژه  به‌روزرسانی‌های امنیتی را اعلام نموده، این امر موانع فنی احتمالی برای سازگاری با محصولات ESET را در پی خواهد داشت.

به طور خاص، ESET یک سیستم عامل را تا زمانی که مشکلات فنی از طرف فروشنده سیستم عامل، دیگر  قابل حل نباشد، پشتیبانی می‌کند.

به‌روز نبودن هر نسخه‌ای از سیستم عامل شما می‌تواند بر ESET و سایر محصولات امنیتی تأثیر بگذارد، به این صورت که برخی از مولفه‌ها یا ویژگی‌ها ممکن است در بدترین حالت متوقف شوند یا اینکه کاربر قادر به نصب نسخه‌ها و به‌روزرسانی‌های جدید از محصولات ESET نباشد. این امر به عنوان مثال، در مورد نسخه‌های ویندوز 10 که آخرین نسخه نیستند، صدق می‌کند. 

نسخه های نام برده شده از محصولات در ذیل فاقد پشتیبانی از Azure Code signing هستند که کاربران باید نسخه بروز و Update این محصولات را نصب کنند.

محصولات سازمانی ESET:

 • ESET Endpoint Antivirus
 • ESET Endpoint Security
 • ESET Server Security for Microsoft Windows Server
 • ESET Security for Microsoft SharePoint Server
 • ESET Mail Security for Microsoft Exchange Server
 • ESET Mail Security for IBM Domino

محصولات خانگی ESET:

 • ESET NOD32 Antivirus
 • ESET Internet Security
 • ESET Smart Security Premium

اهمیت ارتقای سیستم عامل‌های تحت حفاظت ESET بر کسب و کارهای کوچک و متوسط

برای کسب‌ و کارهای کوچک و متوسط (SMB) تحت حفاظت ESET و هم شرکت‌ها و هم مشتریان سازمانی، ارتقای محیط فناوری اطلاعات به ویندوز 11 یک ضرورت است. کاربران تجاری در این مقیاس باید نگران تهدیدات و ریسک‌های امنیتی به دلیل پایان دوره پشتیبانی محصولات خود باشند. در این وضعیت بیزینس‏‌ها فقط امکان دریافت پچ‌های امنیتی Microsoft’s built-in را برای ویندوز دارند که محیط امنیتی سازمان را به جای استفاده از ماژول‌های امنیتی Advanced Threat Defense (مجموعه‌ای از ماژول‌های امنیتی شامل دفاع در برابر حملات سایبری جدید مانند Zero-Day Attacks و انواع باج افزارها می‌باشد.) به ماژول‌های امنیتی signature-based متکی می‌کند.