مدیریت آنتی ویروس از راه دور
مدیریت آنتی ویروس از راه دور
۱۴۰۲-۰۷-۱۳
نقش تحلیلگرهای آنتی‌ ویروس در شناسایی تهدیدات پیشرفته
نقش تحلیلگرهای آنتی‌ ویروس در شناسایی تهدیدات پیشرفته
۱۴۰۲-۰۷-۱۸

8 نکته امنیتی در استفاده از آنتی‌ ویروس رایگان

آنتی ویروس رایگان نرم‌افزاری است که برای شناسایی، جلوگیری و حذف نرم افزارهای مخرب از رایانه‌ها و دستگاه‌های تلفن همراه بدون هیچ هزینه‌ای برای کاربران طراحی شده است. آنتی‌ویروس‌های رایگان به طور کلی نسخه‌های ساده از آنتی ویروس‌های پولی هستند و شرکت‌ها به امید اینکه کاربران آنتی ویروس‌های خود را به نسخه پولی با ویژگی‌های بیشتر ارتقا دهند، نسخه‌های رایگان را ارائه کرده‌اند.

8 نکته امنیتی در استفاده از آنتی‌ ویروس رایگان

نکات مثبت و منفی آنتی ویروس‌های رایگان

در ادامه مطلب به بررسی نکات مثبت و منفی آنتی ویروس‌های رایگان پرداخته شده است.

نکات مثبت آنتی ویروس‌های رایگان

 • مقرون به صرفه: واضح‌ترین مزیت این است که این آنتی ویروس‌ها رایگان هستند و برای هر کسی، صرف نظر از بودجه در دسترس قرار می گیرند.
 • حفاظت مناسب: بسیاری از آنتی ویروس‌های رایگان سطح قابل توجهی از محافظت در برابر تهدیدات رایج را ارائه می‌دهند.
 • کاربر پسند: نسخه‌های رایگان اغلب با توجه به سلیقه کاربران عمومی طراحی می‌شوند‌، بنابراین کاربران تمایل دارند آنتی ویروس‌ها رابط کاربری ساده‌تری داشته باشند، که نصب و استفاده از آنتی ویروس را آسان کند.
 • به روز رسانی خودکار: اکثر آنتی ویروس‌های رایگان می‌توانند تهدیدات جدید را شناسایی کنند.
 • اسکن در زمان واقعی (Real-Time Scanning): برخی از آنتی ویروس‌های رایگان اسکن در زمان واقعی را فراهم می‌کنند.
 • فرصت آزمایشی: استفاده از نسخه رایگان می‌تواند به شما ایده‌ای از قابلیت آنتی ویروس بدهد و اگر راضی باشید، ممکن است به نسخه برتر ارتقا دهید.

نکات منفی آنتی ویروس‌های رایگان

 • ویژگی‌های محدود: نسخه‌های رایگان به طور کلی با مجموعه ویژگی‌های محدود همراه هستند، فاقد ابزارهای پیشرفته هستند.
 • تبلیغات و فروش: از آنجا که آنتی ویروس‌های رایگان بدون هزینه ارائه می‌شوند، این آنتی ویروس‌ها اغلب شامل تبلیغات در نرم افزار هستند.
 • نرخ تشخیص بالقوه پایین‌تر: برخی از نسخه‌های رایگان ممکن است در مقایسه با نسخه‌های پولی خود، در شناسایی و حذف تهدیدات مؤثر نباشند.
 • پشتیبانی محدود: کاربران ممکن است پشتیبانی نرم افزار را با نسخه‌های رایگان دریافت نکنند.
 • حریم خصوصی: برخی از نرم افزارهای آنتی ویروس رایگان ممکن است داده‌هایی را در مورد کاربران یا سایر اطلاعات شخصی جمع آوری کنند که می‌تواند به اشخاص ثالث فروخته شود یا برای تبلیغات هدفمند استفاده شود.
 • تاثیر عملکرد: برخی از ابزارهای آنتی ویروس رایگان ممکن است از مقدار قابل توجهی از منابع سیستم استفاده کنند، که منجر به کند شدن کامپیوتر شما می‌شود.
 • نسخه‌های جعلی: این خطر وجود دارد که برنامه‌های آنتی ویروس جعلی که وانمود می‌کنند نرم افزارهای رایگان قانونی هستند، اما برای آلوده کردن سیستم شما یا سرقت اطلاعات شما طراحی شده اند.

نکات امنیتی در انتخاب و استفاده از آنتی ویروس‌های رایگان

هنگام انتخاب و استفاده از نرم افزار آنتی ویروس رایگان، چندین ملاحظه امنیتی وجود دارد که باید از آنها آگاه باشید تا اطمینان حاصل کنید که به اندازه کافی محافظت شده‌اید و به طور ناخواسته سیستم خود را در معرض خطر قرار نمی‌دهید. برخی از نکات امنیتی آورده به شرح زیر می‌باشد:

1.اصالت و اعتبار:

 • مراقب نرم افزار آنتی ویروس جعلی باشید: برخی از برنامه‌های مخرب به عنوان ابزارهای آنتی ویروس رایگان ظاهر می‌شوند. این برنامه‌ها می‌توانند سیستم شما را آلوده کنند یا اطلاعات شما را بدزدند.
 • فروشندگان معتبر را انتخاب کنید: نرم افزار را از فروشندگان آنتی ویروس شناخته شده و قابل اعتماد مانند Avast ،AVG ،Kaspersky Bitdefender یا Sophos انتخاب کنید. قبل از دانلود و نصب، شهرت محصول را به صورت آنلاین بررسی کنید.

2. نگرانی‌های مربوط به حریم خصوصی:

 • جمع آوری داده‌ها: برخی از نرم افزارهای آنتی ویروس رایگان ممکن است داده هایی را در مورد تاریخچه مرور شما جمع آوری کنند که می‌تواند برای اهداف بازاریابی استفاده شود یا به اشخاص دیگر فروخته شود.
 • سیاست حفظ حریم خصوصی را بررسی کنید: همیشه سیاست حفظ حریم خصوصی هر نرم افزاری را که نصب می‌کنید ، به ویژه نرم افزارهای رایگان را بخوانید. این سیاست ها باید به طور شفاف مشخص کند که چه داده‌هایی جمع آوری شده و چگونه استفاده می‌شود.

3. ویژگی‌ها و اثربخشی:

 • حفاظت محدود: نسخه های رایگان ممکن است محافظت جامع در برابر همه تهدیدات را ارائه ندهند. آنها ممکن است فاقد ویژگی‌هایی مانند حفاظت از باج افزار پیشرفته، اسکن در زمان واقعی یا Firewall باشند.
 • ویژگی‌های ضروری را بررسی کنید: نرم افزار حداقل باید اسکن در زمان واقعی و به روزرسانی‌های منظم را ارائه دهد.

4. تبلیغات و فروش:

 • تبلیغات مزاحم: برخی از نرم افزارهای رایگان می‌توانند شامل تبلیغات مزاحم باشند، که نه تنها می‌تواند آزاردهنده باشد بلکه گاهی اوقات گمراه کننده است و کاربران را به خرید خدمات یا نرم افزارهای غیر ضروری سوق می‌دهد.
 • نسبت به تاکتیک‌های افزایش فروش شک داشته باشید: در حالی که برای نسخه‌های رایگان معمول است که نسخه‌های پولی خود را تبلیغ کنند، مراقب افزایش فروش تاکتیک‌های تهاجمی باشید.

5. به‌روز‌رسانی:

 • به روز‌رسانی‌های منظم: ضروری است که نرم افزار آنتی ویروس به طور مکرر به‌روز شود تا از آخرین تهدیدات محافظت شود. اطمینان حاصل کنید که نرم افزار رایگان که انتخاب می‌کنید به طور منظم به روزرسانی‌ها را ارائه می‌دهد.
 • به‌روز‌رسانی خودکار: در حالت ایده آل، نرم افزار باید به طور خودکار تعاریف خود را بدون نیاز به مداخله دستی به‌روز کند.

6. تاثیر بر سیستم:

برخی از برنامه‌های آنتی ویروس، به ویژه برنامه‌های رایگان، ممکن است منابع زیادی داشته باشند و سیستم شما را کند کنند. اطمینان حاصل کنید که نرم افزار برای عملکرد، بهینه شده است.

7. پشتیبانی:

 نسخه‌های رایگان معمولا با پشتیبانی محدود همراه هستند. بررسی کنید که آیا منابع آنلاین برای کمک به کاربران در مورد مسائل وجود دارد یا خیر.

8. ادغام و سازگاری:

اطمینان حاصل کنید که نرم افزار آنتی ویروس کاملا با سیستم عامل شما سازگار است و با سایر نرم افزارهایی که نصب کرده‌اید در تضاد نیست.

نتیجه گیری:

آنتی ویروس رایگان می‌تواند سطح مناسبی از حفاظت را برای کاربرانی که نمی‌توانند یا نمی‌خواهند در یک راه حل برتر سرمایه گذاری کنند، ارائه دهد. با این حال، در حالی که آنتی ویروس‌های رایگان می‌توانند در برابر بسیاری از تهدیدات سیستم را محافظت کنند، ممکن است از حفاظت جامع و ویژگی‌های نسخه‌های پولی برخوردار نباشند. همیشه ایده خوبی است که تحقیق کنید و بهترین راه حل را انتخاب کنید که نیازهای خاص و نگرانی‌های شما را برآورده کند.